Dış Ticarette Sigortanın Önemi Nedir


09 Mayıs 2022

Dış Ticarette Sigortanın Önemi Nedir

Her türlü ticaretin riskleri bulunmaktadır. Bu risklerin bazıları sizin kontrolünüz altında bazıları ise tamamen kontrolünüz dışındadır. Kontrolünüz dışındaki risklerden sizi koruyabilen tek şey sigorta olmaktadır. Özellikle yurt dışına gönderdiğiniz mallar lojistik sırasında öngörülen ya da öngörülemeyen pek çok riskle karşı karşıyadır. Sigorta sizi zarardan koruyan tek araç olarak mutlaka kullanmanız gereken bir enstrümandır.

Sigorta her zaman yanınızda olması gereken bir yol arkadaşıdır. Bu sayede mallarınızın başına gelebilecek her türlü olumsuzluktan firmanızı korumuş olursunuz. Özellikle ihracatçılar için çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır. Tam ziya, dar teminat ve geniş teminat bu sigorta çeşitlerinin en çok kullanılan türleridir. Dış ticarette sigortanın önemini size en geniş kapsamlı sigorta aracı olan tam olarak All Clause olarak adlandırılan sigorta çeşidini anlatmaya çalışacağız.

Dış ticarette geniş kapsamlı sigorta olarak adlandırılan All Clause ayaklanmalar, grev, savaş gibi durumlar haricinde tüm fiziksel kayıp ve hasarları kapsayan bir dış ticaret sigortasıdır. Diğer olumsuzlukları farklı sigorta şirketleri farklı isimler ile kapsam altına almaktadırlar. Bu sigorta türünün maliyeti gönderinizin beyan ettiği değerinin yaklaşık olarak %1 - %2 si arasında olacaktır. Bu kapsam sigorta şirketine göre değişmekte olup ticaret yapacağınız ürünün türüne ve gönderim bölgesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Konuyla ilgili olarak birkaç farklı şirketten teklif almanız yararınıza olacaktır.

Dış Ticarette Sigorta Neleri Kapsamaktadır.

Burada atlanılan çok önemli bir husus bulunmaktadır. Dış ticarette yapılan sigortaların tamamı ürünlerinizin başına gelecek hasarları kapsar. Karşı tarafın sevkiyatı reddetmesi veya sizin ithalat lisansınızı güvence altına almaz. Ben malımı sigortalattım karşı taraf ürünü reddetse bile sigortalıyım diye düşünmeniz büyük bir hata olacaktır.

Önemli bir diğer konu ise sigorta kapsamıdır. Ürünlerin başına gelebilecek olumsuzluklar neticesinde ne tür bir teminat beklediğinizi firmalarla açık açık görüşün. Çoğunlukla navlun maliyetleri ve sigorta maliyetleri işlem değerine eklenerek gönderinin %110 nu kapsayacak şekilde sigorta yapılmaktadır. Bu ekstra eklenen %10 kaybettiğinizi zamanı, elde edeceğiniz karınızı ve diğer masrafları telafi etmek için eklenmektedir.