Limanda ödenen lokal masraflar ve lojistik elleçleme


17 Nisan 2022

Limanda ödenen lokal masraflar ve lojistik elleçleme

Limanda ödenen lokal masraflar ve lojistik elleçleme limanlara gelen konteynerleri teslim almadan önce ödenmesi gereken birtakım masraflar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere limanlarda konteynerlerinizi teslim almadan önce ödemeniz gereken ücretler ile ilgili bilgiler vereceğiz. THC olarak isimlendirilen bu masraflar terminal elleçleme ücretleridir. İngilizcesi Terminal Handling Charges olan terminal elleçleme ücreti lojistik firmasının alıcıdan ve göndericiden tahsil ettiği bir hizmet ücretidir. Navlundan hariç olarak hesaplanmaktadır.

THC Nedir? (Terminal Elleçleme Ücreti Nedir?)

Bu hizmet içerisinde birçok ek hizmeti de kapsamaktadır. Eğer mallarınız konteyner olarak geldiyse ağırlığına ve adedine bakılmaksızın direk konteyner olarak hesaplanmaktadır. Yani liman gümrük sahası içerisinde ya da dışında eşyalarınıza verilen tüm hizmetlerin genel adı Terminal Elleçleme Ücreti kapsamsına girmektedir.

Terminal elleçleme Ücretleri kapsamına giren hizmetleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Tüm indirme işleri,
  • Tüm taşıma işleri,
  • İstifleme, istiften çıkartma ve farklı birimlere transferi sırasındaki taşıma işleri,

Limanda ödenen lokal masraflar verilen hizmetlere göre değişebileceği gibi liman ve gümrüklere göre de değişebilmektedir. Fiyatların değiştiği gibi isimlerinin de değiştiği limanda ödenen lokal masraflar aynı gibi görünüyor olsa da hizmet detayları ve neden ödendikleri birbirlerinden farklılık göstermektedir.

Yükleme limanı içerisinde (Port of Loading) verilen hizmetler nedeniyle oluşan Terminal Handling Charges masrafları Origin Handling Charge olarak adlandırılmaktadır. Daha pratik kullanım için bu ifade günümüzde OHC olarak kullanılmaktadır. Türkçeye ise ‘’İhracat Terminal Elleçleme Masrafları’’ olarak çevrilmektedir. Limanda ödenen lokal masraflarının oluşmasına neden olacak Shifting işlemlerinin tahliye limanı (Port of Dşscharge) sınırları içerisinde gerçekleşmesi halinde ise oluşan masraflar ‘’Destination Handling Charge’’ olarak ifade edilmektedir. OHC ifadesi ise İthalat terminalinde oluşan elleçleme masraflarını belirtmek için kullanılmaktadır.