Mısır’a İhracatlarda Uygulanmakta Olan Yeni Cargo X Sistemi


16 Mart 2022

Mısır resmi gümrük idaresi tarafından Mısır’a yapılması düşünülen tüm ihracat kalemlerinde risk kriterli gümrük kontrolünü daha etkin bir şekilde sürdürebilmek adına 01.10.2021 tarihinde uygulamaya başlayan Advance Cargo Information (ACI) sistemi nedir, neler yapmak gerekir.

Mısırda bulunan Kahire Ticaret Müşavirliği ve konuyla ilgili firmaların katılımlarıyla yapılan seminerde konuyla ilgili pek çok bilgi verildi. Bu seminerde yeni yapılandırılan sistemin ülkemizdeki ihracatçılara etkileri aşağıdaki gibi olacağı açıklandı.

  1. 01/102021 tarihinde Mısıra varması planlanan gemilerde bulunan ürünlere ilişkin evraklarda ACID numaralarının mutlaka yer alması gerekliliği,
  2. Mısır gümrüğü tarafından kullanılan NAFEZA sistemini kullanarak ilgili ACID kodunun ve gerekli belgelerin ithalatçı firma tarafından girilmesi ve sonrasında Türkiye’de bulunan ihracatçı firmanın bu ACID kodunu ihracat evraklarına girmesi zorunludur
  3. İhracatçı firma tarafından doldurulan evraklar Mısırda kullanılan NAFEZA sistemine girilmesi zorunludur.
  4. Dolayısıyla Türkiye’de ihracat yapan firmada NAFEZA sistemini kullanmak zorunda olduğundan bu sisteme üye olunması ve iş akışının buradan takip edilmesi gerekmektedir.

Cargo-X Sistemine kayıt olmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Cargo-X Kayıt ve Aktivasyon: https://help.cargox.digital/en/user-manual/registration/new-company-registration/

Cargo-X Egypt’da gönderim nasıl yapılır: https://cargox.io/videos/egyptian-aci-filing-cargox-platform

 

 

Türk ihracatçılarımız için dikkat etmeleri gereken noktaların bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 

ACID kodu olmaksızın Mısıra ihracat yapamazsınız.

 

Cargo-X sistemine yüklemeniz gereken faturaların okunaklı olması gerekmektedir. Bunu sağlamanız için NAFEZA sisteminde bulunan fatura bilgilerinizi örnek exceldeki gibi doldurmalı ve sisteme aktarmalısınız. Daha sonra normal fatura gönderme seçeneği ile birlikte Cargo-X sisteminde bulunan NAFEZA faturasını da gönderirseniz her hangi bir problemle karşılaşmazsınız.

 

Firmanızda çalışan bir dış ticaret personelini veya gümrük müşavirinizi Cargo-X sitemine kullanıcı olarak tanımlayabilirsiniz. Bu sayede tüm işi takip eden bir çalışanınız olur.

 

Cargo-X sistemi ücretli bir sistemdir. Yapılan tüm işlemler ihracatçı firmaya fatura edilecektir. Yaptığınız anlaşmalarda bu ücretleri ithalatçı firmaya yansıtabilirsiniz.

 

Bu ücretlendirmeler sisteme kayıtlı kullanıcı tarafından değil firma üzerinden yapılacaktır.