Serbest Ticaret Anlaşması Nedir?


09 Mayıs 2022

Serbest Ticaret Anlaşması Nedir?

Teknolojinin gelişimi her şeye etki ettiği gibi ticarete de olumlu şekilde etki etmekte. Elbette mesafeler değişmiyor ama birim / zaman oranı her geçen gün azalmakta. Gemi tonajları artıyor, uçakların taşıma kapasiteleri artıyor ve bu sayede çok daha fazla sayıda ürün yine aynı mesafeye daha kısa zamanda ulaşabiliyor. Bu ülkeler arasındaki ticari yarışta bazı düzenlemeler yapılmasını zorunlu kılıyor. Bunun sebebi ise ülkelerin ekonomik olarak aynı şartlar altında ticaret yapmasını sağlamak. Koşulları eşitleyen şey ise serbest ticaret anlaşmaları oluyor.

İthalat ve ihracat yaptığınızda her ülkenin kendisine has prosedürleri bulunur. Serbest bölgeler gibi özel alanlar bu prosedürlerin dışında yer alır. Serbest ticaret anlaşması ise bu anlaşmayı imzalayan ülkeler arasında belirlenmiş olan kurallar çerçevesinde serbest ticaret yapılmasını mümkün kılar. Bu sayede anlaşmayı imzalayan tüm ülkelerin çıkarları korunmuş olur.

Serbest ticaret anlaşmasını imzalamış ülkeler çeşitli gümrük kısıtlamaları ve çeşitli vergilerden muaf olarak kendi aralarında ticaret yaparlar. Bu sayede ticaret yapan ülkeler arasında yapılan tüm işlemlerde daha düşük vergi oranları ve genişletilmiş gümrük imkânları sağlanır. Serbest ticaret anlaşması, direkt olarak ülkelerin kendi arasında imzalayarak yürürlüğe geçirmesi ile uygulanmaktadır. Bu anlaşmaya dahil olan tüm ülkeler, anlaşma şartlarına göre anlaşmayı imzalamamış ülkelerden daha avantajlı şekilde ithalat ve ihracat işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu sayede, anlaşmaya dahil olan ülkelerin bünyesinde hizmet veren tüm firmalar da çok daha avantajlı vergi maliyetleri ve daha hızlı gümrük işlemleri sayesinde sektörde ön plana geçme imkânı bularak kendini geliştirmeye başlar.

Serbest Ticaret Anlaşması imzalayan tüm ülkeler, genel olarak uyguladığı sınırlama ve vergi oranlarını kendi aralarında kaldırarak işlemlere devam etmektedir. Bununla birlikte serbest ticaret anlaşmaları sadece anlaşmaya dahil olan ülkeleri kapsamaktadır. Ülkeler, kendi aralarındaki vergi oranlarını ve gümrük imkanlarını değiştirirken, üçüncü ülkelerin vergi oranları değişiklik göstermez. Bu sayede ülkeler sadece anlaşma içerisinde bulunduğu ülkeler ile vergi indirimi ve çeşitli kapsamlardaki anlaşmayı kabul ederek diğer ülkelerin gümrük işlemlerinden milli gelir elde etmeye devam edebilirler.